Аплікація гриби своїми руками – урок рукоділля для середньої та молодшої групи. Майстер-клас з роботи з папером + фото шаблонів
Аплікація — один із найпростіших та найцікавіших видів творчості. Вирізані фігури, зображення або візерунки наклеюються на основу-фон. Наклеювані елементи можуть бути з будь-якого матеріалу: кольоровий папір, листя, насіння, трава, тканина.
За допомогою даної техніки, створити гарний та цікавий виріб може, як дитина, так і дорослий. Готова робота може стати гідним експонатом шкільної виставки, подарунком близькій людині, або пам’ятною прикрасою будинку.
Створювати такі вироби дуже просто, але якщо докласти трохи більше зусиль, то вийде маленький витвір мистецтва. У статті представлена покрокова інструкція, як зробити аплікацію “гриби” двома способами. Перший — дуже швидкий та простий. На другий знадобиться трохи більше часу та ресурсів.
Перший спосіб
- Потрібні:
- щільний картон (підійде формат А4, хоча можна вибрати будь-який розмір)
- кольоровий папір (коричневий, білий, зелений, оранжевий або жовтий)
- ножиці
- клей
- простий олівець
- стара газета
- фартух або одяг, який не шкода забруднити (за бажанням)
Підготовка робочого місця
Щоб вироби були рівними і акуратними, потрібно достатньо вільного простору, щоб зручно розташуватися і розмістити все необхідне. Найкраще підійде письмовий або обідній стіл.
Далі:
- накрити його старою газетою, щоб краплі клею не зіпсували поверхню
- розкласти матеріали для роботи
- налаштувати освітлення. Увімкнути верхнє світло або настільну лампу
- вдягнути фартух
- зручно розташуватися
Підготовка фону
Наступним кроком потрібно підготувати фон. Для цього слід:
- взяти картон
- взяти помаранчевий або жовтий папір і обрізати його за розмірами картонного листа (Такий колір нагадуватиме про яскраві фарби осіннього дня, коли вся природа палає червоно-жовтими листками та травою.)
- наклеїти її картон
- акуратно розгладити поверхню, щоб усунути бульбашки повітря під папером
Виготовлення деталей
Поки фон майбутньої аплікації сохне, слід підготувати складові майбутніх грибів:
- на аркуші білого паперу, зі зворотного боку, намалювати простим олівцем грибні ніжки: витягнутий овал і “яйце” (якщо брати формат А4, то орієнтовна висота овалу 14-15 см, яйця 8-9 см або зробити за бажанням) листі коричневого паперу, з зворотного боку намалювати 2 півкола — капелюшки: один більший для овальної ніжки, інший менший. (Орієнтовні розміри:
- а) довжина 10 см, висота 4,5-5 см;
- б) довжина – 7 см, висота – 3,5 см)
Якщо фон, обраний жовтий, то капелюшки грибів можна зробити різнокольоровими: коричневим та помаранчевим на аркуші жовтого паперу, намалювати 3-4 невеликі дерев’яні листи.
Їх все можна зробити класичною формою, або 1-2 листи зробити кленовими (залежно від фону колір слід змінити колір листя. Якщо він помаранчевий, то листя буде жовте, якщо жовте — помаранчеве)
Вирізати по контуру заготовки смужку зеленого паперу посікти зверху ножицями, імітуючи травинки. Але до кінця не прорізати з білого паперу вирізати 2 маленькі овали — відблиски світла на капелюшках (приблизно 2 і 1 см завдовжки)
Покрокова інструкція щодо створення аплікації гриби
Взяти вирізані деталі та не змащуючи клеєм, викласти на середину картонного листа-фону:
- спочатку розміщуємо “ніжки”: великий овал і правіше за “яйце”;
- на них накласти два півкола, так щоб кожен закривав собою верхню чверть ніжки: велике півколо на овал, малий — на “яйце”;
- на верхню праву частину кожного капелюшка накласти вирізані білі овальчики-відблиски;
- на нижній частині ніжок, розмістити “траву”, так, щоб створювалося враження, що гриби стоять у ній;
- 2-3 “дерев’яні листи” розмістити вгорі, на вільному просторі фону в різних місцях, щоб створювалося враження, що вони кружляють у повітрі;
- Останній «листок» накласти на верхню частину капелюшка одного з грибів, щоб була видимість, що лист дерева лежить на грибі. Щоб не забути перед наклеюванням розташування деталей на аркуші, можна зробити маленькі позначки олівцем.
- Відкласти убік вирізані деталі. Змащуючи по одному невеликою кількістю клею, в тому ж порядку, в якому викладалася композиція, наклеїти їх на фон.
- Дати клею підсохнути
Аплікація готова!
Добре такий майстер-клас для початківців та невеликих діток.Якщо людина вже має досвід і уявлення про цей вид творчості, за бажання можна витратити трохи більше часу і сил, але зробити об’ємну аплікацію, фактично 3D — картину.
Така робота буде виділятися своєю незвичністю на тлі інших і притягувати погляд.
Спосіб другий
Увага! Можливо, дана інструкція, для дітей буде дещо складною і потребуватиме допомоги дорослих.
Підготовка робочого місця, підготовка фону – всі ці дії аналогічні до попередньої інструкції. Додаткові дії не потрібні. Повторюємо кроки першого способу. Потрібно лише вибрати колір тла.
Виготовлення деталей
Як таких нових деталей не буде. Однак зміниться їх кількість.
- На звороті листів кольорового паперу, намітити простим олівцем і вирізати:
- білий колір: ніжки грибів. “Овал” – 5 шт. “Яйце” – 5 шт.
- коричневий або оранжевий колір: капелюшки грибів. Два півкола. Більший – 5 шт., менший – 5 шт.
- Якщо фон обраний жовтий, то капелюшки грибів можна зробити різнобарвними: коричневою та помаранчевою
Ніжки: Взяти по 1 шт “Овала” та “яйця”. Не розрізаючи, зверху донизу розділити ці елементи на дві рівні половини і легко намітити центральну лінію олівцем. Відкласти в сторону. Інші 4 “овала та “яйця”, розмітити також і зігнути по центральній лінії. - Взяти один із зігнутих овалів, акуратно провести клеєм по згину зі зворотного боку (ребро згину) і вставити в лінію згину, в інший зігнутий овал. Склеювати дані елементи повинні, тільки по лінії згину. Третій “овал”, також змащується клеєм по ребру згину і вставляється в другий, вже з’єднаний з першим. Далі в нього вставляється четвертий.
- Всі 4 зігнуті овали з’єднані між собою тільки по лінії згину і нагадують розкриті сторінки книги.
- З’єднані та зігнуті овали, кутом згину наклеїти на лінію центру найпершого, не зігнутого овалу.
- Притримати, щоб кут згину 4 овалів склеївся саме з центральною лінією першого елемента.
- Після розігнути половинки зігнутих елементів так, щоб створити об’єм. Готова деталь буде нагадувати книгу, що лежить, центральні сторінки якої знаходяться на різній відстані від столу і створюють півколо, якщо подивитися в профіль.
- Всі ті самі операції провести з елементом “яйце”.
З капелюшками грибів (великим і маленьким півкругом) зробити ті ж маніпуляції (по 5 однакових елементів на кожен капелюшок.)
- Перший завжди буде рівним. Його не згинати.
- Тільки на ньому намітити олівцем вертикальний центр.
- Інші згинаються, склеюються між собою по центральній лінії згину, приклеюються ребром згину до центральної лінії першого не зігнутого елемента.
- Шари верхніх 4 елементів розкриваються півколом.
Верхню чверть ніжок грибів відрізати разом із усіма шарами.
Створення композиції
Як і в попередньому варіанті, не змащуючи клеєм, викласти елементи на фон-основу, щоб прикинути розташування та загальний вигляд:
- Врахувати, що цього разу капелюшки не накладаються на ніжки зверху, а підганяються краями одні до інших.
- Якщо попередня композиція не викликає нарікань, відкласти вирізані елементи убік.
- Перед тим як приступити до наклеювання, “щетинку” трави не туго обернути навколо олівця, і потримати 20-40 сік, щоб вона придбала легкий вигин.
- Також вчинити і з деревним листям.
- Приступити до приклеювання. Почати із формування грибів. (не забувати! Капелюшки не наклеюються на ніжки)
- Трава приклеюється лише суцільною, не порізаною основою. Травинки клеєм не змащуються. За рахунок вигину вони імітуватимуть справжню траву і виходитимуть за рамки загального полотна.
На деревному листі поставити 1-2 точки клеєм і розмістити на вільний фон, і капелюшок гриба. За рахунок вигину та малої площі клейової поверхні, листя буде підніматися над фоном-основою та створювати об’єм.
Навчившись робити аплікацію “гриби” у такий спосіб, людина значно підвищує свій рівень майстерності не лише у цій техніці. Вміння робити об’ємні фігури з паперу або картону буде актуальним завжди і стане у нагоді у виготовленні ялинкових іграшок, сувенірів, макетів, прикрас інтер’єру та багато іншого.
Ця стаття буде корисною як для малюків, так і для дорослих, включаючи педагогів. З її допомогою можна провести урок рукоділля для дітей у саду чи школі, навчити дитину створювати гарні роботи, попутно розвиваючи дрібну моторику, самостійно освоїти цю техніку або згадати колишні навички.
Фото аплікації гриби