Вироби на масляну своїми руками – найкращі варіанти та схеми виконання, фото, майстер-клас для дітей
Стародавнє слов’янське свято настільки полюбилося народу своїм настроєм, яскравими фарбами, традиціями та народними гуляннями, що не пішло в небуття з викоріненням язичництва, а продовжує входити до найпопулярніших і наймасовіших заходів досі.
Масляна триває цілий тиждень, символізуючи проводи зими та очікування приходу весняних місяців. Найяскравіші враження цього періоду — найсмачніші млинці, масляні обереги та сувеніри, символічне спалювання опудала.
Святкові атрибути
Виготовлені своїми руками вироби на Масляну відображають основні традиції свята та його атрибути. Вони пов’язані з язичницьким богом сонця Ярилою, що виганяється взимку та ляльковими оберегами. До основних символів Масляниці відносяться:
- Млинці, що нагадують сонячний диск;
- Сонце-Яріло у вигляді різних виробів;
- Традиційна лялечка-оберіг;
- Опучело зими;
- Малюнки та вироби, що зображають масові гуляння, народні забави та ярмарок.
Всі ці атрибути виготовляються протягом масляного тижня з різних матеріалів. Завдяки різному ступеню складності вони доступні і для малюків, і для дорослих.
Варіанти масляних виробів
Вибір творчих ідей для виробів на масляну настільки великий, що можна підібрати цікаві варіанти для будь-якого віку:
- Малюків,
- Школярів та дорослих.
Всі задумані для виготовлення предмети мають відображати символіку свята.
Для дітей в якості виробів на Масляну можна вибрати:
- Малюнки,
- Аплікації,
- Орігамі,
- Фігурки із пластиліну,
- Лялечки з тканини,
- Мініатюрні копії опудала.
Сонячні вироби
Найпоширеніший варіант символічного відображення свята – виготовлення сонячних атрибутів. Зобразити сонце досить легко, тому найчастіше малюки в садку на Масляну роблять вироби у вигляді жовтого диска з променями.
Для цього достатньо кількох простих дій:
- З листа щільного жовтого картону вирізається коло діаметром 25 см, до якого по краю кола приклеюються паперові промені.
- Діти старшого віку роблять кілька отворів і вставляють в них промені нитки або тканинні стрічки.
- Прикрашається сонячний диск намальованим обличчям, блискітками, клейовими стразами або бісером.
Можна для основи взяти просту паперову одноразову тарілку. Досить просто пофарбувати її у жовтий колір та оформити аналогічним способом.
Сонечко можна також зліпити із солоного тіста або із пластиліну. У цьому випадку променями можуть бути прості зубочистки. Виріб розфарбовується гуашшю або акриловими фарбами та декорується різними блискучими елементами.
Святкові млинці
Масляний тиждень не може обійтися без основного символу свята.
- У цьому випадку млинці — не просто страва, а справжній витвір народної творчості. У найпростішому варіанті млинець може зображати сонце з намальованими сметаною рисами обличчя, ягідними очима та посмішкою з варення.
- Складніший творчий підхід перетворить частування на млинцеву криницю або хатинку, де згорнуті трубочкою вироби складаються зрубом з колод, в торт з різними прошарками і оформленням верхнього млинця у вигляді сонця або ягідно-фруктової композиції, в різні фігурки млинцевого орігамі. >
Лялечка-оберіг
Виготовлення масляної ляльки потребує певної майстерності. Такі вироби на Масляну майструють і в школі на уроках праці, і вдома в дозвілля. Для виготовлення оберегу знадобляться матеріали:
- Шматки тканини;
- Нитки та пряжа;
- Стрічки, гудзики, бісер.
Найпростіший варіант виробу ляльки Масляниці готуватиметься так:
- Шмат щільної тканини згорнути валиком. Він буде використовуватися як тіло.
- У центр другого клаптя покласти грудку вати і стягнути. Це буде готовим.
- З пряжі сплести косу та прикріпити до голови за допомогою ниток, якими стягувався головний клапоть.
- Скачати два маленькі валики для рук і пришити до тіла.
- Нарядити лялечку в готове або самостійно пошите плаття, пов’язати хустку та фартух.
- Оформити ляльку обличчя за допомогою ниток, гудзиків та бісеру.
У складнішому варіанті передбачається виготовлення дерев’яного корпусу оберега з головою з пінопластової кулі. Основою ляльки можуть бути й звичайні пластикові пляшки.
Сувеніри із пластиліну та тіста
Серед безлічі яскравих фото виробів на Масляну можна знайти масу цікавих ідей з зображення народних гулянь та ярмаркових забав у вигляді багатофігурних композицій.
Для основи сувеніра береться лист щільного картону, на якому встановлюються та фіксуються на клей виліплені із пластичного матеріалу фігурки. Для оформлення композиції використовуються стрічки, тканинні клаптики, кольоровий папір та різноманітні декоративні елементи.
Масленічне опудало
Серед майстер-класів з виготовлення виробів на Масляну є чимало варіантів з виготовлення опудала. Воно символізує зиму, вигнання якої дозволить тріумфувати навесні. Процес вигнання полягає у спалюванні, яке перетворюється на видовищний захід.
- Конструкція виготовляється з горючих натуральних матеріалів: хмизу та гілок, сіна та соломи, деревної кори та паперу. Не можна використовувати гумові або пластмасові деталі, щоб не допустити виділення з димом отруйних речовин.
- Розміри опудала залежать від масштабів заходу. Якщо планується чисто символічне спалювання у вузькому колі, достатньо буде невеликого виробу, закріпленого на кінці палиці.
- Якщо для великої конструкції знадобиться велика жердина, на яку прив’язується солома або хмиз, то для основи мініатюрного чучела підійде простий старий віник. Естетична сторона оформлення символу зими, що виганяється, не настільки важлива, головне — весела організація самої дії.
Виготовлення масляних виробів дуже корисне і для дорослих, і для дітей у плані вивчення історії та традицій слов’ян.
Повернення до традицій під час тижневого святкування Масляної дає можливість всією сім’єю брати участь у гуляннях та виготовленні різних символічних виробів.
Фото виробів на масницю